а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монтажен

монтажниот
Вид збор: Придавка
Што cе однесува на монтажа, што се создава со монтажа на одделни делови.
Англиски: assembly
Употреба: Технологија
Примери:
монтажен столб, монтажна куќа
монтажни елементи, монтажна бина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи