а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монсун

мн. монсуни
Вид збор: Именка, машки род
Сезонски ветер од постојан тип во тропскиот и умерениот појас, кој зиме дува од копното кон морето, а лете во обратен правец и носат обилни дождови.
Англиски: monsoon Албански: muson
Употреба: Географија
Примери:
Летни монсуни.
Изведенки
монсунски прид.
монсунскиот
Пример: Монсунски ветрови. Монсунски дождови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи