а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монструозен

монструозниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на монструм; грд, изопачен, суров.
Англиски: monstrous
Примери:
Монструозен план.
Монструозен експеримент.
Монструозна идеја.
Изведенки
монструозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи