а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моно

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење еден, единечен - означува дека тоа што се кажува со вториот дел од сложенката е едно, единствено, дека се однесува на едно лице или појава.
Англиски: mono
Примери:
моногамија, монолог, монотеиизам, монолитен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи