а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моноцикл

мн. моноцикли
Вид збор: Именка, машки род
Велосипед со едно тркало.
Англиски: monocycle
Примери:
Модерните моноцикли се помалку комплицирани велосипеди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи