а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монотон

монотониот
Вид збор: Придавка
1. еднозвучен
Англиски: monotonous
Примери:
Монотон звук.
2. едноличен, еднообразен, здодевен
Англиски: monotonous
Примери:
Монотона работа.
Монотоно повторување.
Монотони денови.
Изведенки
монотоност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи