а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монотонија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
едноличност, еднообразност, здодевност
Англиски: monotony
Примери:
Ја разби монотонијата на секојдневјето.
Доведе до монотонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи