а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монопол

мн. монополи
Вид збор: Именка, машки род
1. Исклучиво право на нешто (производcтво на одредена стока или тргување со неа, одржување на некои служби).
Англиски: monopoly Албански: monopol
Употреба: Економија
Примери:
Државен монопол.
Капиталистички монополи.
2. Претпријатие што раководи со производство и откуп на тутун.
Англиски: tobacco factory Албански: monopol, fabrika e duhanit
Примери:
Го носеа тутунот на монопол.
Во дворот на монополот.
Испразнети се касите на монополот.
3. Bид игра во која се имитираат односите во општеството.
Англиски: monopoly Албански: monopoli
FlexiMac
 менување на македонски глаголи