а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монополски

монополскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на монопол (тутунска фабрика).
Албански: monopoli
Употреба: Економија
Примери:
Монополски работник.
Монополски камион.
Монополски кантари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи