а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монополист

мн. монополисти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е член на монопол, што наметнува монопол во нешто, што го користи правото на монопол.
Англиски: monopolist
Употреба: Економија
Примери:
Ако монополистот ја зголеми цената на неговото добро, потрошувачите ќе купуваат помалку од него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи