а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монополизира

монополизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Воспостави, воспоставува монопол во одредена стопанска или во некоја друга дејност.
Англиски: monopolize
Употреба: Економија
Примери:
Ја монополизираа таа сфера.
Изведенки
монополизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи