а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монополец

мн. монополци
Вид збор: Именка, машки род
Работник во монопол, во тутунски монопол.
Примери:
Во 1932 година заедно со скопскиот графичар Јован Ѓорѓевиќ и кумановскиот монополец Александар Аксиќ ја издава стихозбирката „1932“, во која е објавена една од Рациновите најсилни песни „Огномет“.
Изведенки
мононолка ж.
мн. монополки
Жена која работи во монопол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи