а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моном

мн. мономи
Вид збор: Именка, машки род
Едноставен математички израз; продукт на повеќе варијабли; член со коефициент.
Англиски: monomial
Употреба: Математика
Примери:
Еден полином може да содржи три или повеќе мономи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи