а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монолог

мн. монолози
Вид збор: Именка, машки род
Говор на едно лице во драма, насочено кон самиот себе или кон слушатели, но без дијалог; говор на едно лице насамо.
Англиски: monologue
Употреба: Сцена
Примери:
исповедувачки монолог
гласен монолог
долг монолог
патетични монолози
Изведенки
монолошки прид.
монолошкиот
Пример: монолошка форма, монолошки секвенции
FlexiMac
 менување на македонски глаголи