а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монолит

мн. монолити
Вид збор: Именка, машки род
Вајарско дело, конструкциски или декоративен елемент (столб, свод), изработен од еден блок камен.
Англиски: monolith
Употреба: Ликовна уметност
Изведенки
монолитски прид.
монолитскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи