а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монолитен

монолитниот
Вид збор: Придавка
1. Единствен, од еден камен изделкан.
Англиски: monolithic
Примери:
Монолитен столб.
2. Целосен, неделив, цврсто поврзан.
Англиски: monolithic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Монолитна партија.
Изведенки
монолитност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи