а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моноксид

мн. моноксиди
Вид збор: Именка, машки род
кислороден оксид
Англиски: monoxide
Употреба: Екологија , Хемија
Примери:
Загадувањето на воздухот предизвикува главоболки и вртоглавици поради врзувањето на јаглеродниот моноксид со хемоглобинот во крвта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи