а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монокотиледони

Вид збор: Именка, множина
Растенија со едно ливче во никулецот.
Употреба: Ботаника
Примери:
Со монокотиледоните се исхрануваат луѓето и домашните животни, затоа што нивните семки се богати со шеќер и скроб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи