а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монографски

монографскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на монографија, што е како монографија.
Англиски: monographic
Примери:
монографски труд, монографска обработка
монографски студии, монографско иследување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи