а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монографија

мн. монографии
Вид збор: Именка, женски род
Поголем научен или стручен труд во кој исцрпно се обработува еден проблем (една појава, една личност, една област).
Англиски: monograph
Примери:
обемна монографија, колективна монографија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи