а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монограм

мн. монограми
Вид збор: Именка, машки род
Сплет од почетните букви на името и презимето, направен во еден потег во вид на венец, јазол, а служи како знак на сопственост на некој предмет, дел од облека и др. или на авторство на некое дело.
Англиски: monogram
Примери:
Му подари шамивче со извезен монограм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи