а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моногенеза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Теорија по која човечкиот род има заеднички корени и настанал на едно место.
Англиски: monogenesis Албански: monogjenezë
2. Настанување, развиток на некоја појава само на едно место.
Англиски: monogenesis Албански: monogjenezë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи