а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моногамист

мн. моногамисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на моногамијата; оној кој има една жена.
Примери:
Во денешниов свет, изгледа ние, моногамистите, не сме во мода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи