а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монитор

мн. монитори
Вид збор: Именка, машки род
1. Апарат во телевизиско студио за проверување на сликата.
Англиски: monitor Албански: monitor
Употреба: Технологија
2. компјутерски екран
Англиски: monitor Албански: monitor
Употреба: Информатика
Примери:
Како да ги заштитам очите од мониторот на компјутерот?
3. Апарат за cледење и контрола на одредени параметри што треба да се одржуваат во определени граници.
Англиски: monitor Албански: monitor
Употреба: Технологија
4. советодавец, советник, набљудувач
Англиски: monitor Албански: këshilltar
5. Оклопен воен брод, вооружен со топови, што оперира на морскиот брег и на пловните реки.
Англиски: patrol boat Албански: anije patrullimi
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи