а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мониторинг

(едн.) мониторингот
Вид збор: Именка, машки род
Набљудување, следење, проследување, контрола на една состојба.
Англиски: monitoring
Примери:
Европска комисија писмено доставила одговор на барањето на Јавното обвинителство на Македонија за обезбедување на меѓународен мониторинг на актуелните предмети во Скопје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи