а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монист

мн. монисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на монизмот.
Употреба: Филозофија
Изведенки
монистички прид.
монистичкиот
Што се однесува на монизам и монист, својствен на монизмот и монистите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи