а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монисто

мн. мониста
Вид збор: Именка, среден род
Продупчено зрно од обоено стакло, килибар или друг материјал, за правење накит.
Англиски: glass bead
Примери:
Шамиите се изработуваат со мониста, седефка, клабодан и свилен конец.
Тој продаваше мониста, обетки, ѓерданчиња.
низа од мониста
нанижани мониста
Изведенки
монистен прид.
монистениот
Пример: монистен орнамент
FlexiMac
 менување на македонски глаголи