а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монизам

(едн.) монизмот
Вид збор: Именка, машки род
Филозофско учење според кое во основата на светот стои еден принцип - материја или дух (идеја).
Англиски: monism
Употреба: Филозофија
Примери:
Материјалистички монизам.
Идеалистички монизам.
Естетски монизам.
Методолошки монизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи