а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монетарен

монетарни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на монета, паричен.
Англиски: monetary Албански: monetarë, monetare
Употреба: Економија
Примери:
Монетарна политика.
Монетарен систем.
Монетарни единици.
Монетарен фонд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи