а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монден

мн. мондени
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ја следи модата во облекување или однеcување, што се движи во одбрана средина.
Англиски: mundane
Изведенки
монденка ж.
мн. монденки
Пример: Таа беше монденка, обземена со својот изглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи