а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моминка

мн. моминки
Вид збор: Именка, женски род
1. Ситни меурчиња (од појака ракија) што се фаќаат по работ на шишето, ако се затресе.
Албански: fluskë rakije
Примери:
Венец моминки од најбистра ракија.
Венецот моминки долго се држеше.
2. Пулејки, cитни плочки што се везат како украс на облеката.
Албански: stoli në veshje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи