а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моментален

моментални
Вид збор: Придавка
Ранг: 11714
Што трае еден момент, што се случува во моментот; што се однесува на одреден момент; привремен, краткотраен.
Англиски: momentary
Примери:
моментален стрес, моментална ситуација
моментална креација
моментална слабост, моментална смрт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК