а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

момее

момеат; момеј, момејте; момеев, момееја; момеел; момеен; момеејќи; момеав, момеаја; момеал; момеан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се однесува, се покажува како мома за мажење.
Примери:
Нема цел живот да момеам.