а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молчи

молчат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Не зборува, не пушта глас.
Англиски: be silent Албански: hesht
Примери:
Молчеа додека зборуваше професорот.
2. За предмет - не испушта звук.
Англиски: mute Албански: pa zhurmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Радиото молчеше.
Изрази
Тој е молчитолчи - тој е подол човек.
Изведенки
молчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи