а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молчалив

молчаливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5850
Што обично молчи, што не сака многу да зборува.
Англиски: taciturn
Примери:
Беше тивок, молчалив човек.
Изведенки
1. молчаливо прил.
Пример: Чекореа молчаливо.
2. молчаливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК