а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молсне

молснат; молсни, молснете; молснав, молснаа; молснал; молснат; молснев, молснеа; молснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28669
блесне, светне
Англиски: flash
Примери:
Во главата му молсна прашање.
Изрази
Молња те молснала - клетва.
Изведенки
1. молснува несв.
молснуваат
2. молснување ср.
глаг. им.