а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молскоти

молскотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 55743
блеска, светка
Англиски: blink
Примери:
Ѕвездите на небото молскотеа.
Очите му молскотеа.
Изведенки
молскотење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК