а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молскотен

молскотниот
Вид збор: Придавка
Што е светкав, блескав.
Англиски: flashing
Примери:
Молскотен поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи