а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молох

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28500
1. По хебрејскиот бог Молех - свирепост, која постојано предизвикува нови жртви и се заканува да ги проголта сите.
Англиски: Moloch Албански: Moloh
Примери:
Цариград стана молох кој постојано го голта селското население.
2. Австралиски гуштер со боцки.
Англиски: Moloch horridus Албански: zhapin me thumba
Употреба: Зоологија