а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молк

(едн.) молкот
Вид збор: Именка, машки род
1. тишина, молчење
Англиски: silence Албански: heshtje
Примери:
Предизборен молк.
Настана молк во салата.
2. Извик: Тишина!
Англиски: silence Албански: qetësi
Примери:
Молк!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи