а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молител

мн. молители
Вид збор: Именка, машки род
Поднесувач на молба.
Англиски: applicant
Употреба: Административен термин
Примери:
Молителот ја повлече молбата.
Изведенки
молителка ж.
мн. молителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи