а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молитва

мн. молитви
Вид збор: Именка, женски род
1. Обраќање со молба до господ или до некој светец.
Англиски: prayer Албански: lutje, uratë
Употреба: Религија
2. Посебен текcт за такво обраќање.
Англиски: prayer Албански: lutje
Употреба: Религија
Примери:
Ги учеше молитвите напамет.
Изрази
Лозјето не сака молитва, туку мотика - не треба молење, туку работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи