а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молика

мн. молики
Вид збор: Именка, женски род
Ендемично иглолисно дрво, вид бор што расте во Македонија (на планината Пелистер), Косово, Црна Гора и Албанија.
Латински: Pinus peuce Англиски: Macedonian Pine Албански: pishë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи