а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молив

мн. моливи
Вид збор: Именка, машки род
1. Средство за пишување, цртање, бележење што cе соcтои од тенко графитно стапче, или друг материјал во дрвена или пластична обвивка.
Англиски: pencil Албански: laps
Примери:
хемиски молив
патент молив
мек молив
2. Средство за шминкање во форма на молив, што личи на молив.
Англиски: stick Албански: laps për shminkim
Изведенки
моливче ср.
мн. моливчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи