а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молибден

Вид збор: Именка, машки род
Сребренобел цврст метал што се користи во техниката за изработување специјален челик.
Латински: (Mo) Англиски: molybdenum
Употреба: Хемија
Изведенки
молибденски прид.
молибденскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи