а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молзница

мн. молзници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20609
Животно што дава млеко, што cе молзе.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тој ги пасе молзниците, а брат му јаловиците.
крава молзница
овца молзница