а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молзе

молзат; молзи, молзеше; молзев, молзеа; молзел; молзен; молзејќи; молгов, молгоа; молгол: молгле
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 9371
1. Извлекува, цеди со раце или со апарат млеко од вимето на животни.
Англиски: milk Албански: mjelë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Навечер ги молзеа кравите, а наутро го продаваа млекото.
2. Живее на туѓа сметка, искористува некого.
Англиски: exploit Албански: shfrytëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го молзеше татко му целиот свој живот.
Изведенки
молзење ср.
глаг. им.