а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молзен

молзни
Вид збор: Придавка
1. Што се молзе, што дава млеко.
Англиски: melking
Употреба: Земјоделство
Примери:
молзна крава
2. Што се однесува на молзење.
Англиски: melking
Употреба: Земјоделство
Примери:
молзен апарат, молзен период