а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молзач

мн. молзачи
Вид збор: Именка, машки род
1. молзничар
Англиски: milker Албански: mjelës
2. Тој што живее на туѓа сметка.
Англиски: sponger Албански: mjelës, parazit
FlexiMac
 менување на македонски глаголи