а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молец

мн. молци
Вид збор: Именка, машки род
1. Мала штетна пеперутка чии ларви гризат крзно, волна, жито итн.
Латински: Tinea Англиски: moth Албански: molë, tenjë
Употреба: Зоологија
Примери:
Ќебињата ги изедоа молци.
2. Тој што постојано бара нешто, што постојано додева со некакви барања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи